Yöre

ADATEPE

Tanrı Zeus'un Truva Savaşları'nı izlediği zirvede, otantik taş evleriyle ünlü dağ köyünde, yemyeşil orman arasından muhteşem Ege Denizi manzarası.Troia

Troia, dünyadaki en ünlü arkeolojik kentlerden biridir. Troia’da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır.


Assos

ASSOS ya da günümüzdeki adıyla Behramkale (Behramköy), Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde M.Ö. 1000 li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamını sürdüren bir yerleşim yeri. Balığı ve kalamarıyla ünlü Assos, ünlü filozof Aristo'nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte bir cennet.

Bergama

Mysia bölgesinin önemli kentlerinden olan Pergamon (BERGAMA), akropolün bulunduğu tepenin eteklerinden başlayarak ovaya doğru yayılmıştır. Akropolün 392.3 m. yüksekliğindeki dik yamaçları kentin denizden uzak oluşundan dolayı göçlerden etkilenmemiştir. Bununla birlikte Pitane (Çandarlı) ve Dikili Körfezi’ne yakın oluşu, batıda Kaiko Vadisi’ni izleyen yolun Akhisar’a (Thyateria) ulaşmasıyla da Kral Yolu ile bağlantısı sağlanmış ve bu da kenti önemli kılmıştır.


Sarıkız

Kaz Dağının zirve noktasıdır. Sarıkız efsanesi köylülerin iftiralarına kanan babası tarafından birkaç kaz ile birlikte Kazdağı’na bırakılması üzerine kuruludur. Yöre halkı her yıl Temmuz-Ağustos aylarında yapılan Zeytin Festivali ve Geleneksel Kazdağı Güzellik Yarışması’nda Sarıkız’ı anmaktadır.


Başdeğirmen

Homeros'un İlyada Destanı'nda da adından bahsedilen Mıhlı Çayı'nın binlerce yıldır devam eden, Kaz Dağı'ndan Ege'ye yolculuğu esnasında oluşan kanyon, eşsiz güzelliği ile görenleri büyülemektedir. Yaz aylarının sıcaklığıyla bunalanların koşup geldiği, Kaz Dağları'nın serinliğine kendilerine bıraktığı bir doğa harikasıdır.


Gürle Şelalesi

Kaz Dağının zirvesinde bir zamanlar Helen ve Paris'in kaçıp gizlendiği, en çoşkulu ve büyük şelalesidir.


 


 

 

 

 

Tüm Hakları Saklıdır 2015 © HUNNAPHAN OTEL
Hünnap Han Otel'i Facebook'tan Takip Edebilirsiniz.